2021. május 6., csütörtök

...egyéb animációim...




Van énnékem egy nagyon szeretett kis programom. 
És még csak utaznom sem kell, hogy ott lehessek a világában.
Na őt hívják úgy, hogy SPINE.
Igen, tudom, kevesen ismerik, idehaza legalábbis - pedig nagyon kézrevaló, átlátható, ésszerűen felépített, mostanra már 2,5D-re felfejlesztett animációs szoftverről beszélünk. 
Eredetileg UNITY környezetbe szánt kiegészítő elemként szolgált, de annyira jól sikerült megkonstruálni, hogy szinte kéthetente kijön egy újabb update, tényleg oda kell figyelni, melyik verzióban menti el az ember a munkáját, mert meglehet, mire újra megnyitja, már egy egészen új frissítés kínálgatja magát.
Mindig nagyon korrektül összegyűjtve, demonstrálva képileg, videoanyaggal, tutorialokkal - tudják, mitől döglik a légy - és alél el az animátor.

Én magam akkor találkoztam vele, amikor egy újabb játékfejlesztéshez segédprogramot kerestünk  UNITYbe a fiúkkal. Akik anno bevezettek a játék készítés varászsvilágába.

(Most nem kezdem el mesélni, mennyivel másabb az az animáció, ami ráadásul még interaktív is - egy külön poszt témája lenne az összes lelkendezésem leírni erről, maradjunk annyiban: ez lett, jópár éve, jópár évre a NAGY Ő.)

 Visszatérve -  tehát elkezdődött a NAGY KALAND, mitntegy fél évünkbe telt, mire használhatóra fejlesztettük a tudásunkat SPINE-ileg. Azután újabb projektek következtek, már más csapattal, és igazából tavaly nyáron döbbentem rá, hogy tulajdonképpen ezzel a kis (?) programmal össze lehetne rakni akár egy komplett játékgépet is, amit már csak egy atlas file-ba csomagolva be kell húzni a developer programba, és nagyjából kész is a játék. Vért izzadtunk, mire kisilabizáltuk, mi hogyan lesz jó - na itt jön képbe a kulturális különbség kontinensek, nemzetek közt: kínaiaknak dolgoztunk, megtapasztalhattuk, mennyire sajátságos, ugyanakkor praktikusan esszenciális a gondolatmenetük, mondhatom, valóban nyelvében él a nemzet - hát nyelvtanilag nem tudom, mennyire lenne megtanulni az ő nyelvükön is szólni, de írni egészen biztosan eltartana jóideig.

Hosszú távú együttműködés ugyan nem lett a dologból, mert minden bonyolultságuk mellett irdatlan gyorsak is, elvárva ugyanezt a tempót mindenkitől. És ha azt gondolod, napi 10 óra gép előtt ülés - SOK, akkor tévedtél. Napi 24 órában. Na az kb az a szint, ahol egy kínai megrendelő elkezdi felemelni a kezét, hogy ESETLEG csettintsen egyet...nagyjából elismerően. 

Mindenképp hasznos hónapok voltak, rengeteg dolgot megtanultam az én SZERELMEMRŐL, azt gondolom, csak előnyömre vált ez az időszak.

Viszont, mivel én még a klasszikus animáció farkasanya-kölyke vagyok, mégiscsak a rajzfilm az én igazi világom. Ráérő időmben viszont mostanában már szinte mindent, a frame-to-frame animációt is a SPINE-nal készítem.

Vektort ugyan nem tud, de van egy óriási előnye: remekül be lehet hálózni, és a leglehelletnyibb finommozgást is prezentálni vele. Valamint: olyan kicsikére össze tudod zsugorítani a munkád, majdhogynem adatvesztés nélkül, hogy még a facebook is csont nélkül engedi fel a hálóra. Már persze, ha oda akarnád felpakolgatni, amit épp összekalapáltál.

Rátérve a lényegre: hoztam pár elkészült animot, egy tesztmunkából, ezek már publikus anyagok, nézegethetően, csak hogy valami bemutatót is produkáljak, ha valaki kérdi, mivel foglalkozom mostanság.


Ez itt a felület, némi képzavarral élve: zene szemeimnek.
Ez itt a felület, némi képzavarral élve: zene szemeimnek.


* * *

Ők itt a rókák, különféle mozdulataikkal, gif-ben kiexportálva.
(én szerettem, cukika - szeressétek szeretettel Ti is)



* * *

Ez pedig egy egybefűzött jelenetsor, szintén róka témakörben:





* * *

És ahogy az elején említettem, egy egész minianimációt is össze lehet vele rakni, hátterestül, sokszereplőstül - ezt itt a gyerekeim YT csatornájára dobtam össze, még a télen.
Frame-to-frame animáció, igazából az egészet az ArtRage4 festőprogimmal rajzoltam meg, féligmeddig vakon, minden egyes képkockáját darabonként, kézzel (persze digitálsan, de nem pattern ésvagy színkitöltéssel) kifestve, aztán photoshopban kiscriptelve, hogy a kedvencem is jól lássa - ilyenre sikerült:



2021. február 21., vasárnap

B.Ú.É.K

 Van énnékem két kisfiam, akik a barátjuk ösztönzésére filmezésre adták a fejüket.

Készült YouTube oldaluk is:

Persze a nyersanyagot be kell effektelni, vágni, zenét alátenni, és milyen jó, hogy anya ért az effélékhez...🥰

Aztán zártuk az évet, kaptak egy pici frame-to-frame animációt, ArtRage-en megfestve, kiscriptelve PS-ben és SPINE-nal összeszerkesztve:



Csatlakozom hozzájuk: Boldog(abb) Új Évet Kívánok mindannyiunknak - én is! 


animatikom

és akkor most:

hoztam pár gameanim betétet, legyenek a gyűjteményben ilyenek is - ők a legkedvencebbik programommal, a SPINE-nal készültek.
annakidején a GAMELAB-ban teszteltük, UNITY környezethez addként, jobban bevált, mint a MoHo. fél évem van benne, részemről szerencsés vagyok, hogy úgy tanulhattam bele, (ebbe is, akárcsak annakidején a Nyóckerben a 3DMaxba), hogy közben még fizetést is kaptam. 🥰

szerintem a legjobb program, nem csak game-be integráltan, de összerakható vele is egy komplett kis rajzfilmecske; nagyon kezes jószág, átlátható és legnagyobb előnye, hogy könnyedén működik 2,5D-ben is már...látványos, használható, jó kis cucc, imádom...❤


*

és akkor következzék - a bogaraim egyike:






és aztán színezett, végső verzióban is:









*
azután - készült itt pár egyéb game is, amihez kompletten kellett használnunk a SPINE-t, mint állapotgépet, na ez kihívás volt, még két év után is, de végül megoldottuk, ebből most csak egy gyors screenvideo-t mutatnék, (7 különféle skinnel feltöltve a drgaonunk) - nyerőjáték, kínai megrendelésre, abszolút onlinerként, mindannyian, a világ majdminden tájáról bedolgozva, magyar cégként:





és végül következzen pár sprite animatik is, a legutóbbi projektjeimből - weboldalra készültek, MoHo-val,  mivel vektorgrafikákból (EPS) kellett megmozgatnom őket: